دستاورد مرموز و نوین شیائومی

کمپانی Xiaomi

این هفته Xiaomi روزهای پرهیاهویی را تجربه کرده است؛ از ارائه‌ی MIUI 11 تا پرده‌برداری از Mi Mix Alpha در جوار ورژن Mi 9 Pro 5G و Redmi 8A، همه دست‌به‌دست هم داده‌اند تا این‌ روزها این کمپانی چینی در صدر خبرهای پیج‌های تکنولوژی باشد.

شیائومی

دستاورد نوین

با‌این‌وجود، به‌نظر می‌آید که کار به همین‌جا به اتمام نرسد؛ به دلیلی اینکه ارتقاءدهندگان پیج XDA-Developers شواهدی را یافته‌اند که از ارائه‌ی اسمارت فون نوینی به وسیله‌ی Xiaomi با قابلیت ضبط ویدئوهای 8K و سی فریم‌ بر ثانیه خبر می‌دهند. بعد از ارائه‌ی ورژن آزمایشی MIUI 11، بعضی ارتقاءدهندگان مبادرت به کدگشایی برنامه‌ی دوربین کردند که در کمال ناباوری، به کد‌هایی برخوردند که به پشتیبانی‌ از کیفیت ۴۳۲۰ × ۷۶۸۰ اشاره می‌کردند. این اشخاص قادر بودند پا را فراتر گذاشته و به عکسی دست یابند که برند Xiaomi را در جوار 2 کلمه‌ی 8K و سی فریم‌ بر ثانیه نشان می‌دهد. چنانچه Xiaomi مؤفق به تولید چنین دیوایسی شود، اولین کمپانی خواهد بود که اسمارت فونی با قابلیت فیلم‌برداری تصاویر در کیفیت 8K را با سی فریم‌ بر ثانیه عرضه می‌کند.

چه بسا قبل‌تر کیفیت 8K را در اسمارت فون‌های نوبیا Red Magic 3،Asus ZenFone 6 و ROG Phone ۲ ملاحظه کرده بودیم؛ ولی همه‌ی موبایل‌های مذکور بیشینه به کاربران این قابلیت را می‌دادند تا با بیست‌وچهار فریم‌ بر ثانیه فیلم‌برداری کنند. با‌درنظر گرفتن این که فیلم‌برداری با چنین کیفیتی قدرت بسیاری را از تراشه خواهد گرفت، به‌ احتمال‌ زیاد توانایی مذکور را در یک دیوایس پرچم‌دار ملاحظه خواهیم کرد؛ به دلیل اینکه کل اسمارت فون‌هایی که قبل‌تر به آن‌ها اشاره کردیم، از چیپست Snapdragon ۸۵۵ یا snapdragon 855 plus استفاده می‌کنند. تراشه‌ی تصویری Spectra ۳۸۰ که در نوین‌ترین ورژن چیپست پرچم‌دار Qualcomm جای گرفته، بیشینه امکان فیلم‌برداری در رزولوشن 4K با شصت فریم‌ بر ثانیه را ممکن می‌کند؛ ولی تحت‌ فشار، سازندگان قادر به بهره بردن از رزولوشن 8K با نرخ پانزده فریم‌ بر ثانیه بودند.

پرسش مطرح شده

با‌وجود‌حال، شاید برای شما این سوال پیش بیاید که سازندگان دیگر چه طور قادر بوده رزولوشن مورد بحث را با بیست و چهار فریم‌ بر ثانیه عرضه کنند. سازندگان ROG Phone ۲ جهت محقق شدن این مسئله از نرم افزار سفارشی‌ سازی‌ شده FreeDCam استفاده کرده است که دسترسی افزون‌تری را به‌ سخت‌افزار مهیا می‌کرد؛ لذا شیائومی بایستی به‌ ناچار فکر تحولات در شیوه‌ی مدیریت سخت‌افزار باشد تا cpu قدرت فیلم‌برداری 8K با نرخ سی فریم‌ بر ثانیه را دارا باشد.

در بین چیست‌های موجود، Exynos ۹۸۲۹ و ۹۸۲۵ Exynos تنها تراشه‌هایی هستند که فیلم‌برداری 8K را با سی فریم‌ بر ثانیه امکان‌پذیر می‌کنند با‌این‌وجود در پرچم‌داران Samsung ناظر پشتیبانی از رزولوشن مذکور نیستیم؛ به دلیل اینکه در قسمت دوربین بایستی دستکم از لنزی ۳۳ مگاپیکسلی بهره برد.

جهت مشاهده محصولات شیائومی و اطلاع از قیمت‌ها اینجا کلیک کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.