دستاورد نوین سامسونگ

پتنت به ثبت رسیده

غول فناوری کره‌ای مدتی قبل پتنتی از یک اسمارت فون را به ثبت رساند که به سنسور طیف‌سنج کوچکی مجهز است و گفته می‌شود ممکن است این حسگر قسمتی از کیت نوین دوربین باشد که کمپانی کره‌ای برای گلکسی S11 در نظر خواهد گرفت. اما اگر حدس ما درست باشد، آیا این حسگر طیف‌سنج همان است که چربی زیر پوست یا میزان رطوبت پوست ما را اندازه می‌گیرد؟ در حقیقت، پتنتی که Samsung در آمریکا به ثبت رسانده است، دقیقا چنین کاربردی را برای یک اسمارت فون مجهز به طیف‌سنج تعریف می‌کند؛ البته با سناریوهای بیشتر، مانند شکستن پروتئین و کربوهیدارت موجود در یک سوژه خوراکی یا اندازه‌گیری میزان قند میوه‌ها.

کاربردهای جانبی

بر اساس گفته Consumer Physics، سازنده این mini-spectrometer (طیف‌سنج) کمپانی SCiO است که تا به‌ حال این تکنولوژی را در یک اسمارت فون دیگر هم آزمایش کرده است. از جمله کاربردهای جانبی دیگری که برای این حسگر عنوان شده است می‌توان به تجزیه مواد مخدر (برای شناسایی مواد تقلبی) و همچنین پارامترهای گوناگون سلامت بدن اشاره کرد که اسمارت فون را به یک ابزار پایش سلامتی نیز تبدیل می‌کند. این کمپانی نیز در پتنت خود به این موضوع اشاره می‌کند که در سال‌های اخیر حسگرهای طیف‌سنج بسیار کوچک شده‌اند و حالا می‌توان آن‌ها را در موبایل‌های هوشمند هم جایگذاری کرد. به علاوه، این کمپانی به جای تجهیز اسمارت فون نوین به یک محموعه اختصاصی، فهرستی از راه‌های مختلف برای استفاده از حسگرهای فرستنده یا دریافت کننده نور موجود در اسمارت فون‌های فعلی‌مان را برای ایجاد یک طیف‌سنج قابل اجرا منتشر کرده است.

گلکسی S11

در پایان

اگر این کمپانی بتواند به‌ خوبی از پس تولید این حسگر برآید؛ می‌توان انتظار داشت اسمارت فون گلکسی S11 با بهره‌گیری از این حسگر یک مجموعه دوربین انقلابی را به دنیای گوشی‌های هوشمند عرضه کند. این احتمال نیز وجود دارد که این کمپانی پیش از استفاده از این حسگر در پرچم‌دار سال آینده‌اش، طیف‌سنج نوینش را روی یکی از مدل‌های خانواده میان‌رده گلکسی A آزمایش کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.